wtorek, 15 kwietnia 2014

Wielkanoc za pasem.

Zawsze lubiłam ten przedświąteczny czas, chociaż nadchodzi on zawsze niespodziewanie szybko. Ledwo były święta Bożego Narodzenia..

Przygotowałam dzieciom informacje o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych na stronie zewnętrznej. Znalazły się tam informacje o symbolicznym znaczeniu wielkanocnych potraw, wierzeniach. Dzieci znalazły się na tej stronie oczywiście za pomocą kodu QR. Czytały  tekst, a potem zadawały sobie nawzajem pytania, czasem informacja wywoływała uśmiech na twarzach. Jak np. ta, w której zalecano dziewczynom umycie twarzy, żeby były piękniejsze.

Gdy omówiliśmy zwyczaje i podzieliliśmy się spostrzeżeniami na temat naszych własnych obchodów świąt wielkanocnych przyszedł czas na kahoot. Quiz składał się z 9 pytań podsumowujących wiedzę dzieci z tego tematu. Oczywiście było dużo emocji, bo w ustawieniach ograniczyłam czas odpowiedzi na 5 sekund.

Od kilku lat mam magiczne pudło, w którym zgromadziłam wiele przedmiotów związanych z Wielkanocą. Są tam pisanki, zasuszony mazurek ( zawsze dzieci ubolewają, że już niejadalny ), drewniana kołatka, którą kupiłam w górach, palma z Kurpii, kurczaczki, plastikowa ryba, szczotka, szmatka do wycierania kurzu, koszyczek...Na dywanie ułożyliśmy kartoniki z nazwami dni Wielkiego Tygodnia i przyporządkowaliśmy im poszczególne przedmioty.

Na tablety pobraliśmy dwie aplikacje, w jednej zrobiliśmy plakat z pisanką, na którym wymieniliśmy potrawy związane z wielkanocnym śniadaniem. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.santosapps.eastereggmaker&hl=plhttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.santosapps.eastereggmaker&hl=plDruga aplikacja to gra zręcznościowa, należy połączyć ze sobą jednakowe pisanki, by utworzyć najdłuższy łańcuch.https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waxigames.eastereggs&hl=plhttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.waxigames.eastereggs&hl=pl

W zeszytach do języka polskiego zapisaliśmy też informacje o świętach wielkanocnych na podstawie przeczytanego wcześniej tekstu.

Dzień był wspaniały, bogaty w działania, atrakcyjny dla dzieci i dla mnie. Nie chciało nam się wychodzić z klasy.

1 komentarz:

  1. Droga Pani Jolu i Klaso IIIc!
    Sprawiliście nam ogromną niespodziankę, przesyłając wspaniały list i ręcznie wykonane upominki. Pierwszy raz dostaliśmy prawdziwy list i to dla nas ogromna radość. Bacznie podglądamy z naszą panią Olą Wasz blog i ciągle znajdujemy wspaniałe aplikacje. Dziękujemy Pani Joli i Wam za aplikacje, opisy i wspaniałe prace!

    Wesołej Wielkanocy - Patyczaki i Ola Kamińska z Piły

    OdpowiedzUsuń