Global Teacher Prize

POLSKA NAUCZYCIELKA JOLANTA OKUNIEWSKA NA LIŚCIE 50 KANDYDATÓW DO ŚWIATOWEJ NAGRODY NAUCZYCIELSKIEJ 2016

Jolanta Okuniewska, ucząca w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie, trafiła na listę 50 kandydatów do Światowej Nagrody Nauczycielskiej 2016 fundacji Varkey Foundation (globalteacherprize.org).

http://www.globalteacherprize.org/finalist/jolanta-okuniewska?utm_source=FBSH


Ta wynosząca milion dolarów nagroda, okrzyknięta mianem Nagrody Nobla za nauczanie, w tym roku przyznana zostanie po raz drugi.
Światowa Nagroda Nauczycielska została ufundowana, aby wyróżnić wyjątkowego nauczyciela, który przyczynia się do zmiany oblicza swojej profesji, oraz aby podkreślić odgrywaną przez nauczycieli rolę w społeczeństwie. Celem nagrody jest zainspirowanie milionów nauczycieli na całym świecie, przywołując tysiące historii bohaterów, którzy zmieniali życie młodych ludzi.
Grupa 50 kandydatów została wyłoniona spośród 8 000 nominacji i wniosków ze 148 krajów na całym świecie. Wśród tych kandydatów znaleźli się przedstawiciele 29 krajów. Przywołując ich historie, fundacja Varkey Foundation pragnie zachęcić społeczeństwo do debaty nad znaczeniem zawodu nauczyciela. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas Globalnego Forum Edukacji i Umiejętności w Dubaju w marcu 2016 r.

Założyciel fundacji Varkey Foundation, Sunny Varkey, komentuje:

„Jesteśmy mile zaskoczeni olbrzymim poparciem, jakie Światowa Nagroda Nauczycielska otrzymała w pierwszym roku. Naszym zamiarem jest wykorzystanie tego zainteresowania, by móc kontynuować naszą misję, której celem jest przywrócenie zawodowi nauczyciela miana jednej z najbardziej szanowanych w społeczeństwie profesji.

„Tysiące nominacji i wniosków, które otrzymaliśmy ze wszystkich części świata, są świadectwem osiągnięć nauczycieli i ogromnego wpływu, jaki mają na nasze życie”.

Światowa Nagroda Nauczycielska została ustanowiona w ramach długotrwałego zobowiązania Varkey Foundation mającego na celu poprawę statusu nauczyciela.  W listopadzie 2013 r. fundacja opublikowała Wskaźnik Globalnego Statusu Nauczycieli stanowiącego pierwszą próbę porównania nastawienia wobec nauczycieli w 21 krajach.  Wskaźnik pomógł odkryć znaczne różnice pomiędzy statusem zawodu nauczyciela na całym świecie. Dzięki badaniu stwierdzono, że w wielu krajach jedna trzecia do połowy rodziców „prawdopodobnie” lub „na pewno” nie zachęcałaby dzieci do wyboru zawodu nauczyciela. Aby dowiedzieć się więcej na temat Globalnego Wskaźnika Statusu Nauczycieli, zapraszamy na stronę internetową:


Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ, stwierdza:

„Traktuję moich nauczycieli jak najbardziej wpływowe osoby w moim życiu. To nauczyciele odpowiedzialni są za potencjał dzieci i młodzieży oraz wspomaganie ich, by stali się pracowitymi i odpowiedzialnymi obywatelami. Nie sposób przecenić ich zasług.

Bardzo się cieszę ze zorganizowania Światowej Nagrody Nauczycielskiej, która pozwala docenić ich wkład. Nagroda jest zgodna z moją inicjatywą Przede Wszystkim Edukacja, ustanowioną w 2012 r., celem której jest nadanie tempa światowym działaniom ukierunkowanym na zapewnienie edukacji każdemu dziecku, poprawę poziomu oświaty oraz zaszczepienie tożsamości obywatela świata”.

Bill Gates, współprzewodniczący fundacji Bill & Melinda Gates Foundation, komentuje:

„Bardzo się cieszymy z planów ufundowania Światowej Nagrody Nauczycielskiej. Pragnę również wyrazić słowa uznania dla przywództwa Sunny'ego Varkeya, założyciela GEMS Education, pomysłodawcy tej nagrody oraz wspaniałego partnera naszej fundacji”.

Laureat Oscara, aktor Kevin Spacey, zasiadający w Akademii Światowej Nagrody Nauczycielskiej odpowiedzialnej za wyłonienie zwycięzcy, mówi:

„Gdy zaczynałem, zainspirował mnie starszy, bardziej doświadczony aktor, który powiedział mi, że według niego powinienem zająć się aktorstwem zawodowo. To właśnie takiej opieki pedagogicznej i wsparcia potrzebuje każda młoda osoba, aby wykorzystać swój potencjał.  

Takie słowa zachęty i porady uczniowie powinni słyszeć od nauczycieli każdego dnia.  To właśnie dlatego wspieram nagrodę fundacji Varkey GEMS Foundation – Światową Nagrodę Nauczycielską. Niezależnie od tego, ile osiągamy w życiu, wszyscy zaczynamy, ucząc się podstaw od naszego nauczyciela w klasie.  Ci, którzy uczą, wykorzystując swój talent i czas, by pielęgnować talenty innych, zasługują na szacunek i uznanie”.

Grupa 50 kandydatów jest aktualnie oceniania przez Komitet, a dziesiątka finalistów zostanie ogłoszona w lutym 2016 r. Zwycięzca zostanie wyłoniony z finałowej dziesiątki przez Akademię Światowej Nagrody Nauczycielskiej. Każdy z dziesięciu finalistów zostanie zaproszony do Dubaju na ceremonię wręczenia nagród podczas Globalnego Forum Umiejętności i Edukacji, gdzie nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone na żywo w marcu przyszłego roku.

Więcej informacji na temat 50 kandydatów będzie można uzyskać od środy 9 grudnia po kliknięciu na poniższy odnośnik: http://www.globalteacherprize.org . Aby dołączyć do dyskusji on-line, wpisz #TeachersMatter na: https://twitter.com/TeacherPrizehttps://www.facebook.com/teacherprize

Finaliści konkursu 2016 

http://www.globalteacherprize.org/announcing-the-2016-global-teacher-prize-top-50-finalists

Z grupy 50 kandydatów komitet wyłoni dziesięciu finalistów. Laureat zostanie następnie wyłoniony z finałowej dziesiątki przez Akademię Światowej Nagrody Nauczycielskiej. Komitet i Akademia sprawdzą, czy kandydaci spełniają następujące kryteria: 

 • Uznanie osiągnięć nauczyciela w klasie i poza nią przez uczniów, innych nauczycieli, dyrektorów szkół oraz członków lokalnej społeczności.
 • Korzystanie z innowacyjnych i skutecznych metod instruktażowych.
 • Osiągnięcie dających się udowodnić wyników w klasie.
 • Zapewnienie dzieciom edukacji opartej o wartościach, która przygotuje je do życia jako obywateli świata, gdzie spotkają ludzi różnych wyznań, kultur i narodowości.
 • Osiągnięcia na rzecz społeczeństwa poza klasą demonstrujące wyjątkowe i unikalne wzorce do naśladowania nie tylko dla nauczycieli.
 • Zachęcanie innych, aby dołączyli do grona pedagogicznego. Udział w dyskusjach publicznych na temat zawodu nauczyciela za pośrednictwem artykułów, blogów, występów w mediach, kampanii w mediach społecznościowych, wydarzeń lub konferencji.

W zestawieniu z innymi kandydatami 
Polskie informacje

TVP 1 Wiadomości 15 XII 2015 r. komputerswiat luty 2016 r.
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/jolanta-okuniewska-gosciem-wideo-e-konferencji-o-nowych-technologiach-w-nauczaniu/gmfmh0xhttp://bit.ly/1mTNGkJ

http://www.olsztyn24.com/news/27098-nauczyciele-z-warmii-i-mazur-nagrodzeni-przez-ministra-edukacji-narodowej.html

Dzień Dobry TVN 2 stycznia 2016 r
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/polka-z-szansa-na-szkolnego-nobla,189883.html


TVP Polonia 23 grudnia 2015 r.
http://halopolonia.tvp.pl/22905925/23122015-2235TVN Uwaga 27 stycznia 2016 r. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/polka-moze-zostac-najlepsza-nauczycielka-swiata,614390.html

TVN Uwaga http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/czy-polka-okaze-sie-najlepsza-nauczycielka,191923.html

Edukacja na Nowo http://edukacjananowo.edu.pl/dzielenie-sie-doswiadczeniem-to-mnozenie-dobra/Niedzielny poranek w RDC z Radia Olsztyn 31 stycznia 2016 r.
http://www.rdc.pl/podcast/niedzielny-poranek-global-teacher-prize/

Spotkanie z prezydentem miasta Olsztyn Panem Piotrem Grzymowiczem 1 lutego 2016 r


Angora 1 lutego 2016 r.

Poranek w TVP3 Olsztyn 8 lutego 2016 r.TVP 3 Olsztyn po wyborze TOP 10Poranek TVP3 Olsztyn 22 lutego 2016 r.


inPoland 11 lutego 2016


W Dubaju 8-14 marca 2016 r.Osobowość Roku - Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu. Zdjęcie TV Kopernik
Po powrocie z Dubaju

14 marca 2016 r. TVP3Olsztyn-Informacje

14 marca 2016 r. Wirtualna Polska

14 marca 2016 r. Radio Olsztyn

14 marca 2016 r. Wiadomości TVP116 marca 2016 r gazeta.pl

Gazeta olsztyńska 16 marca 2016 r.

16 marca 2016 r. Fakt


TVN Uwaga reportaż 31 marca 2016 r Spotkanie z prezydentem miasta Olsztyn
8 kwietnia 2016 r. - Gala "Kobieta z Charakterem"Pani domu - nr 9/2016


12 maja 2016 r. Lekcja dla studentek UWM

13 maja 2016 r. Wizyta na UW - Wydział Pedagogiczny"Sygnał" - magazyn dla nauczycieli, maj 2016


Czarno na Białym- TVN 24, 6 czerwca 2016 r.British Alumni Society 18 czerwca 2016 r.
 Magazyn z klasą - MAC Edukacja 12 lipca 2016 r.


Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Magazyn "Refleksje"Samsung newsroom 9 września 2016 r.

TVP Info 14 X 2016r. 

Języki obce w szkole, grudzień 2016 
Wiara.pl


X 2016 r Wizyta w Nowym Jorku................................................................................................................................................................


.................................................................................................................................................................
Radio Plus

6 komentarzy:

 1. Jolu, gratuluję z całego serca i trzymam kciuki <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Jolu, w pełni swą oddaną pracą zasłużyłaś być w tym pięknym gronie 50. najlepszych nauczycieli świata! Dla mnie i wielu innych jesteś NAJ!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję Pani serdecznie:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się razem z Tobą Jolu, bardzo mocno kibicuję z rodziną! Moi uczniowie również trzymają kciuki!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niezmiernie się cieszę z Twojej nominacji. W pełni zasłużyłaś na taki sukces. Dziękuję Ci za wszystko!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jolu masz wielką osobowość. I dlatego jesteś takim nauczycielem jaką masz osobowość.
  Kibicujemy rodzinnie i trzymamy kciuki ;-) ;-) ;-)

  OdpowiedzUsuń