wtorek, 10 czerwca 2014

Książka o ciekawych miejscach w Polsce a kompetencje społeczne.

Odkąd pracuję na lekcjach z tabletami dostaję pytania, czy moi uczniowie nie maja kłopotów z relacjami społecznymi, czy niechętnie się wypowiadają, czy wolą bawić się tabletami zamiast zwyczajnej lekcji.

Zamiast zwyczajnej lekcji, to pewnie wolą tablety. Ale nasze lekcje takie zwyczajne nie są. Nie spędzamy całych zajęć siedząc z nosami w tabletach, bo mamy dużo innych ciekawych aktywności. Realizujemy projekty, tablet pomaga w wykonaniu zadań, usprawnia i przyspiesza pracę, angażuje wszystkich uczniów, uatrakcyjnia lekcje.

Dzieci pracują w zespołach, mają wspólne zadania. Od klasy pierwszej uczą się dyskutować ze sobą, uzgadniać  role i rozdzielać zadania. Tablet im w rozwijaniu tych kompetencji nie przeszkadza.

Uważam, że przeszkadza im w rozwijaniu kompetencji społecznych nauczyciel, który organizuje zajęcia w ławkach, każe patrzeć na plecy kolegi, a dzieci siedzą z nosami w nudnym podręczniku. Gdzie tu jest tablet ?

Dziś kontynuowaliśmy zajęcia o wakacyjnych propozycjach na podróże po Polsce. W aplikacji SuperQuiz Polska Free odczytaliśmy wiadomości o Białowieży, uzupełniliśmy mapę myśli o kolejną odnogę.

Potem rozdałam grupom  przepiękne, kolorowe materiały przygotowane przez moje wydawnictwo o naszym kraju. Uczniowie wybrali ilustracje, dopasowali podpisy, zdecydowali o kolejności stron, podzielili się zadaniami i po godzinie książki były gotowe. Po omówieniu zawisły na gazetce, można je czytać i uczyć się z nich.


Na kolejnej lekcji dzieci wybrały dowolna aplikację do wykonania komiksu. Poprosiłam o wybranie jednego obrazka i wykonanie dwóch komiksowych dzieł do opracowywanej tematyki. Miało być pytanie i odpowiedź. Wykorzystam wszystkie pytania i odpowiedzi do przygotowania quizu w kahoot. Żadnego pytania sama nie wymyśliłam, za to dzieci podczas tworzenia pytań zaglądały i do podręcznika i do aplikacji w tableszytach. To chyba jest głębokie przetwarzanie...


2 komentarze:

  1. Ciągle podglądam, ciągle się uczymy. Ale fajowskie zajęcia!!! Bardzo podobają mi się oferty biur podróży. Przed wakacjami, jak znalazł! I tychże będzie więcej, bo Patyczaki uwielbiają Pic Collage! Pozdrawiam Was serdecznie, po troszę wakacyjnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też się ciągle uczę. Pomysły rodzą się co chwila. Z tymi dziećmi już za wiele nie zrobię. Mam nadzieję, że to co wspólnie osiągnęliśmy bedzie procentować i nikt tego nie zepsuje.

      Usuń