poniedziałek, 30 marca 2015

Wielkanocne czytanie ze zrozumieniem.

Cisza w klasie. Wielkanocna tematyka to wiosenne kolory, dużo działań plastycznych i oczekiwanie na malowanie jajek w domach. Dzieci poznały aplikację do ozdabiania pisanki na tablecie, ale tym razem chciałam, żeby przygotowały pisankę według pisemnej instrukcji. Zadanie będzie wymagało czytania ze zrozumieniem, a można je wykonać również na karce. My mamy tę radość, że pisanka powstanie na tablecie.

Najpierw dzieci otrzymały kartkę z  opisami czterech  pisanek oraz dołączonymi dwoma obrazkami otrzymanymi od dziewczynek- zrobiły pisanki w domu na własnych  tabletach i przysłały mi mailem. Było to bardzo miłe, więc postanowiłam wykorzystać te pisanki do pracy w klasie. Obie bardzo się ucieszyły, gdy zobaczyły swoje dzieła w zadaniu. Należało odczytać opis i połączyć z pisanką. na jednej było 25 kropek, więc było też przeliczanie i samokontrola. Po sprawdzeniu okazało się, że czasem jedno słowo w opisie błędnie odczytane nie pozwalało na poprawne wykonanie zadania. Trzeba być bardzo uważnym.

Potem rozdałam dzieciom opisy pisanek przygotowane na 3 stopniach trudności. Po odczytaniu tekstu otworzyły aplikację Easter egg maker i narysowały swoją pisankę. Dość sprawnie sobie poradziły, a po obejrzeniu rysunków kolegów i koleżanek do tej samej instrukcji okazało się, że jednak na rysunkach  są pewne różnice. Wspólnie zastanowiliśmy się dlaczego tak jest. To było bardzo ciekawe doświadczenie.Pozostało wysłanie obrazka mailem do mnie, a po raz drugi na plakat Pic Collage. Dzieci dodały podpisy, nalejki i kto chciał również wysłał plakat mailem.

Kolejne zadanie to było narysowanie dowolnej pisanki i jej ustny opis. Wykorzystaliśmy słownictwo występujące na kartkach- poniżej, powyżej, z prawej strony, z lewej strony, ponad, obok...
Bardzo dużo przeróżnych działań, radość i świetna zabawa.

2 komentarze:

  1. Wspaniały pomysł i w sumie uniwersalny, do wykorzystania przy innych okazjach. Prezentacja ciekawa, tez używałam tej aplikacji w różnych odmianach. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podobał mi się pomysł stworzenia pisanki według opisu przeczytanego tekstu. Pierwszaki znakomicie posługują się tabletem. Wykorzystały dwie aplikacje podczas zajęć z pisanką. Gratuluję! Czekam na kolejne wpisy - chętnie je czytam i inspirują mnie!!!

    OdpowiedzUsuń